Open source prilagođavanje
„Open source“ je ideja čije vreme konačno dolazi. Tokom poslednjih dvadeset godina razvijala je inerciju u krugovima ljudi koji su razvili sam Internet. Danas se probija kroz komercijalnu primenu a to menja sva pravila. Da li ste spremni ? Zbog brojnih specifičnih prednosti „open source“ platformi i aplikacija veoma često je poželjno integrisati takve alate u razvoj specifičnih proizvoda i sistema.
- Manji troškovi softvera — „open source“ rešenja ne zahtevaju licenciranje a samim tim ne postoje vezani troškovi. Takođe, održavanje takvih sistema ne iziskuje troškove licenci i slično. Jedini troškovi koji postoje a u vezi su sa „open source“ sistemom su troškovi medija, dokumentacije i administracije ukoliko je ona potrebna.
-
Pojednostavljeno upravljanje licencama — Kada jednom nabavite „open source“ softver možete ga instalirati nebrojeno mnogo puta na isto toliko različitih računara i lokacija. Ne postoji potreba da se broje, prate ili nadziru licence i prava korišćenja.
- Manji troškovi hardvera — Linux i „open source“ rešenja su elegantna, kompaktna i lako prenosiva pa kao takva zahtevaju manju snagu računarske opreme za izvršavanje zadataka u poređenju sa konvencionalnim serverima i radnim stanicama.
- Podrška — Podrška za „open source“ aplikacije i rešenja koja stoji na raspolaganju često je znatno superiornija od podrške koju dobijamo kupujući skupa, komercijalna rešenja. Kao prvo „open source“ podrška je na rapsolaganju besplatno a moguće joj je pristupiti putem Interneta. Kao drugo, mnoge kompanije iz računarkog sektora sada podržavaju „open source“ tehnologiju i metodologiju iz besplatnu Internet podršku i razne druge načine podrške uz zanemarljivu nadoknadu.
- Kvalitet — Sve je više dokaza i istraživanja koja pokazuju da su softverska rešenja otvorenog koda („open source“) zapravo kvalitetni proizvodi i jedna od perspektivijih grana IT industrije. Jasni procesi revizije i standardi Internet zajednice kao i činjenica da je kod dostupan svakome donose izvrsne rezultate kako po pitanju dizajna tako i po pitanju efikasnosti rešenja i aplikacija pisanih u otvorenom kodu.
- Sigurnost —Veliki broj razvojnih timova i ne zavisnih programera svakodnevno unapređuju kod čineći ga boljim i sigurnijim. Činjenica da u Linux svetu ne postoje virusi u mnogo čemu olakšava rad svakom korisniku sistema i administratoru.